Adenosyl gjirit

Adenosyl kanceri i gjirit - një lloj i zakonshëm i mastitë fibrocystic, të cilat më shpesh kanë tendencë të grave të moshës 30 deri në 40 vjet, një vulë e madhe e sëmundjes.

Adenosyl gjirit - Shkaqet


Për shkaqet kryesore përfshijnë dështimet hormonale adenosyl që herë pas here ndodhin në trupin e femrës. Dhe ata nuk mund domosdoshmërisht të jetë shkaktuar nga çrregullime të sistemit endokrin ose sëmundje të tjera serioze. Shumica e crashes janë shkaktuar nga situata të vështira, trazirave emocionale, dobësimin e përgjithshëm të mbrojtëse të trupit. Përveç kësaj, mund të ketë raste adenosyl vajzat e reja të moshës 12-14 vjet - pubertetit të hershëm dhe në tremujorin e parë, e cila është e lidhur edhe me ndryshimet hormonale.

Adenosyl kanceri i gjirit - simptomat


Sëmundja është e karakterizuar nga një indeve ndryshim myoэpytelyya. Simptomat varet formën e sëmundjes. Në shumicën e rasteve ka disa dhimbje gjoksi ditë para menstruacioneve. Rritja thithi shkarkimit dhe pamja e saj nuk është vërejtur. Ndonjëherë elemente mund të bashkohen adenosyl gjoksin në një lloj tjetër të mastitit. Në këtë rast ajo ka pothuajse asnjë efekt në tablonë e përgjithshme klinike të sëmundjes themelore.
Disa herë adenosyl lloji i tumorit në gji ndodh në formën e njësisë luajtshme vulosës. Nyja përbëhet nga disa pjesë, por nganjëherë merr formën e diskut. Normalisht kjo nuk shkakton tumore parehati.

Adenosyl gjirit - Klasifikimi


Ka dy lloje kryesore të sëmundjes:

 • Tumoret ka lobed strukturë. Çdo grimcë është mjaft i madh dhe ka një kapsulë fijor. Ajo mund të karakterizohet si një kancer të gjirit adenosyl lokale, sepse tumoret janë të përqendruara në një fushë.

 • Tumoret kanë kufij të qartë dhe formë. Përhapja e tyre pabarabartë sugjeron përhapur kancerin adenosyl gjirit.


 • Gjithashtu ndajë një numër të formave të ndryshme histologjike adenosyl. Kështu, sclerosing fokale tumoreve adenosyl gjirit është se përfshin disa kanale. Straits nga ana e rreshtuar brenda epitelit cilindrik dhe të rrethuar myoэpytelyem hyperplazyrovannыm. Sclerosing adenosyl simptomë e kancerit të gjirit është e karakterizuar nga prania e qartë të rruzull luajtshme. Tuba Gjithashtu diferencuar, mykrohlandulyarnыy dhe adenozы adenomyoэpytelyalnыy, dy të fundit prej të cilave janë tepër të rralla.

  Diagnoza e adenosyl gjirit


  Metoda kryesore diagnostikuese për përcaktimin e sëmundjes është mamografia. Ajo zbulon fireplace konsiderojnë atë një formë e sëmundjes dhe të vlerësojë qark mprehtësi. Si adenosyl shpesh ndikon kanal qumësht, është e rëndësishme për të përjashtuar formimin malinje. Për ta bërë këtë, i kryer shtesë kërkimore, citologjik, ymunnolohycheskye, histologjike.

  Adenosyl kanceri i gjirit - trajtim


  Çdo grua e moshës riprodhuese duhet, para së gjithash, mendoj në lidhje me parandalimin e kësaj sëmundjeje. Në

 • Masat parandaluese përfshijnë:

 • shtatzënia e parë overworn;

 • Mungesa e abortit;

 • gji për të paktën 6 muaj;

 • kontracepsioni adekvantnaya;

 • parandalimin e sëmundjeve endokrine dhe sëmundjet e legenit;

 • Vizitat e rregullta tek gjinekologu.


 • Nëse sëmundja janë gjetur në shumicën e rasteve të bëjë pa kirurgji. Zgjedhja e se si për të trajtuar kancerin adenosyl gjirit varet nga lloji dhe fazë e sëmundjes, moshës dhe gjendjes së përgjithshme të pacientit. Në mënyrë tipike, i emëruar nga qetësues, vitamina dhe hormonet. Gjithashtu ofron rekomandime për mënyrën e jetesës dhe dietë.